Načítavam...
Postavy 2Postavy

RECRUITERI.sk
Portál slovenských recruiterov

Nájdite si svojho headhuntera alebo recruitera

Pridať záznam

Vlož recruitera

Dátum

Dnes je Streda, 17.7.2024

Inzercia

prehľad školení OTIDEA


OTIDEA


Inžinier pre R&D centrum


Inžinier pre R&D centrum


Tirn Technology s.r.o.


Práca bazár


3apartmany: GOLEM v Tatranskej Štrbe a PIKK v historickej časti kúpeľov Trenčianske Teplice vedľa hotela Panorama a hotela Kristoff Plaza


Ing. Jozef Majera, headhunter
Facebook

recruiteri.sk
Mgr. Mária Harvaníková: Hľadať zamestnanca cez Headhunting, Expert Recruitment alebo Executive Search?

Mgr. Mária Harvaníková: Hľadať zamestnanca cez Headhunting, Expert Recruitment alebo Executive Search?


Hľadáte nového zamestnanca a vyskúšali ste všetky dostupné možnosti, teda inzerciu, zdieľanie cez firemné webstránky a sociálne siete, či referral program, a napriek tomu neviete nájsť „toho pravého“, resp. „tú pravú“.?
Hľadám zamestnanca, ale nedarí sa mi
Alebo prípadne ste v situácii, keď na hľadanie nového zamestnanca nemáte vôbec časové kapacity, či potrebujete obsadiť pozíciu veľmi rýchlo?
Samozrejme, v každom prípade je ideálne nájsť si kandidáta cez vlastné zdroje, ale sú jednoducho situácie, kedy kvôli iným úlohám nemáte čas alebo aj napriek vynaloženému úsiliu sa vám pozíciu nedarí obsadiť. A toto je moment, kedy je čas obrátiť sa na personálnu agentúru.

Možnosti hľadania zamestnanca cez personálnu agentúru
Každá dobrá personálna agentúra disponuje vlastnou databázou kandidátov a samozrejme má prostriedky a možnosti na oslovenie kandidátov, ktorí by sa sami na inzerciu neprihlásili – využíva metódy ako Headhunting, Expert Recruitment alebo Executive Search.

čítať viac >>
Ľubomír Homola: Platy: niektoré prístupy pri komunikácii odmeňovacieho systému môžu byť škodlivé

Ľubomír Homola: Platy: niektoré prístupy pri komunikácii odmeňovacieho systému môžu byť škodlivé

Veríte tomu, že niektoré firmy reálne prichádzajú o možnosť získať alebo si udržať tých najlepších kandidátov? A nie preto, že majú nízke platy. Je dobré sa poučiť z chýb druhých. Alebo, čím skôr identifikovať možnosť na zlepšenie vo vlastnom tíme.

Pri spolupráci v oblasti personálneho poradenstva, recruitmentu, predaji a kúpe firiem alebo rastových či zmenových programoch, sme hovorili za posledné roky už s viac ako tisíckou firiem. Pri projektoch vždy pred konkrétnymi krokmi robíme audit, situačnú analýzu alebo aspoň profiláciu pozície v kontexte trhu, odvetvia, konkurencie a interného nastavenia danej spoločnosti. Okrem špecifických situácií a problémov, sa celým spektrom firiem opakuje jedna téma, pri ktorej sa konverzácie začnú naťahovať a komplikovať. Tou témou je platové ohodnotenie členov tímov. V tomto blogu sa budeme venovať špecificky o prípadoch, keď sa firmy rozhodujú ako s platom pracovať pri oslovení potenciálnych kandidátov. Aj keď komunikovaný plat a celkový systém odmeňovania sú neoddeliteľné témy.

Tie najviac opakované a najviac výrazné postoje popíšem nižšie. Následne v ďalšom blogu poskytneme pár praktických rád a konkrétnych príkladov, ktoré pomohli našim reálnym klientom, ale aj firmám, ktorým sme poskytli konzultácie. Týmito príkladmi z reálnej praxe vás chcem trochu vtiahnuť do tých stoviek telefonátov, video hovorov a stretnutí s firmami. No ešte predtým sa pozrime na nejaké štatistiky.

Plat je dôležitý len pre tých, ktorí sú motivovaní peniazmi

čítať viac >>
Pavel Kalouš: Home office u moře. Jak jsem po měsíci v Chorvatsku vystřízlivěl

Pavel Kalouš: Home office u moře. Jak jsem po měsíci v Chorvatsku vystřízlivěl

Každý rok vyrazí v létě do Chorvatska skoro milion Čechů. Většina z nich nejspíš na týden, možná deset dní – my se s manželkou a synem o víkendu vrátili od Jadranu po měsíci. Strávit u moře měsíc zní jako super věc, ale my bychom to podruhé spíš neudělali. A vysvětlím vám proč.

Předně je potřeba říct, že jsme si nevzali tak dlouhou dovolenou. V práci jsme si oba domluvili trochu netradiční home office a v Chorvatsku jsme první dva týdny pracovali. Teprve ve druhé polovině měsíce jsme si nastavili mailový out of office a pracovní povinnosti jsme odložili.

Když jsme naše letní stěhování k moři na jaře plánovali, v Česku vrcholila jarní vlna pandemie covidu, všichni jsme stejně pracovali z domova, takže bylo vlastně jedno, jestli sedím u počítače doma v Praze, nebo v pronajatém domě u Splitu. Home office nám v Rockaway Capital fungoval dobře a ze mě se stal nadšený propagátor práce na dálku. Teď jsem ale vystřízlivěl.

čítať viac >>
Mgr. Peter Lazový: Ako si vybrať personálnu agentúru?

Mgr. Peter Lazový: Ako si vybrať personálnu agentúru?

 
Súčasné obdobie je náročné na nájdenie špecifických, kľúčových zamestnancov a najmä je časovo náročné. Aj toto je dôvod, prečo sa spoločnosti obracajú s prosbou o pomoc na personálne spoločnosti.
Personálne agentúry by mali byť zostavené zo špecialistov v danom odbore (v ideálnom prípade). 

Agentúry sa prevažne venujú trom typom aktivít:
Recruitment – Vyhľadávanie zamestnancov do kmeňa spoločnosti (prevažne white collar pozície)
Personálny lízing (prevažne blue collar)
Executive search / Headhuntingové spoločnosti
Existujú ešte ďalšie typy služieb , ktoré sú špecifické alebo sú vytvorené kombináciou hlavných služieb.
Pri výbere takého partnera musíme mať najprv jasne zadefinované, čo očakávame. Potrebujeme k sebe získať TOP manažéra, súrne potrebujeme vymeniť hlavnú účtovníčku, alebo hľadáme operátorov do rozšírenej výroby? Aký typ služby potrebujem využiť? Vzhľadom na typ služby si následne môžeme urobiť prieskum trhu a vybrať si ideálneho dodávateľa personálnych služieb.

Ako si vybrať ideálnu personálnu agentúru?
čítať viac >>
Ján Markoš: Ako na kritické myslenie

Ján Markoš: Ako na kritické myslenie

Tu ďalej uvedený článok bol zverejnený v časopise Forbes:,uvádzam ho s jeho súhlasom ako i so súhlasom šachového veľmajstra Jána Markoša

Myslieť kriticky neznamená pozerať sa na svet s podozrením. Šachový veľmajster Ján Markoš napísal pre Forbes sedem rád, ktoré pomáhajú rozvíjať kritické myslenie a jeho využitie v každodennom živote.
Je dlhoročná šachová jednotka na Slovensku a jeho predchádzajúca kniha Pod hladinou získala prestížnu cenu Kniha roka od anglickej šachovej federácie, čo je šachová obdoba Pulitzerovej ceny. Ján Markoš prednáša aj manažérom, ako sa rozhodujú šachisti a akým spôsobom zvažujú riziká, a vedie tiež kurzy zamerané na kritické myslenie. Tomu sa venuje aj jeho najnovšia knižka Sila rozumu v bláznivej dobe, ktorá nesie podtitul Manuál kritického myslenia.
Nech sa páči, tu je jeho 7 rád, ako na kritické myslenie:

1. Hľadajte, kto je hodný vašej dôvery
čítať viac >>
Ing. Miroslava Brathová:

Ing. Miroslava Brathová: "Správni ľudia, na správnych miestach / Right people at the right positions

Ak máte vo svojej firme " správnych ľudí, na správnych miestach " a všetko funguje ináč ako popisujem,  tak tento článok nie je určený pre Vás...:)

"Správni ľudia , na správnych miestach "..... toľkokrát otrepaná fráza nás HR ľudí/ personalistov/ CEO.... blablabla.... všetci chceme veľmi kvalifikovaných, šikovných, efektívnych a mladých ľudí so správnym " drive "v našich firmách.

Štandardný postup všetkých je skoro rovnaký / odhliadnuc od nejakých odchýlok / máme vo firme na HR oddelenie" recruitment", ktoré nám potrebných kandidátov preverí.... Ako?

No ako ? Veď normálne...na základe " nejakého " popisu pracovného miesta- možno vytvoreného narýchlo niekým...."... lebo veď HR "stále " niečo chcú... tak dačo napíš, čo má ten "Feri" robiť "...., tak napíšu. V lepších prípadoch si firma dala záležať a má vytvorený " katalóg pracovných pozícií " , ktorý je niekde založený a o jeho poslednej aktualizácií možno vie kolegyňa , ktorá odišla už pred dvoma rokmi....:) Takže hľadáme radšej vonku ako vnútri, lebo veď bude to ľahšie, rýchlejšie....
čítať viac >>
Ing. Jozef Majera: Slovensko bude na poslednom mieste v oblastí ľudských zdrojov

Ing. Jozef Majera: Slovensko bude na poslednom mieste v oblastí ľudských zdrojov

Nový index ľudského kapitálu Svetovej banky odmeral v 160 krajinách ich budúci ekonomický rozvoj a potenciálnu produktivitu ich mládeže a vystavil Slovensku posledné miesto v porovnaní s inými krajinami Strednej a Západnej Európy.
Svetová banka určila dve kritéria: byť v dobrom zdravotnom stave a získať dobrú úroveň vzdelania
Nový index bol predstavený v októbri 2018 na konferencii v Bali. "Ak nebudú rozvíjať svoj ľudský kapitál, krajiny nemôžu udržať svoj trvalý ekonomický rast, pripraviť svoju pracovnú silu na kvalifikovanejšie budúce zamestnania a čeliť konkurencii vo svetovom hospodárstve" súdi táto svetová inštitúcia.

Tento nový ukazovateľ ohodnocuje ľudský kapitál dieťaťa narodeného v roku 2018, ktoré dosiahne vek 18 rokov berúc do úvahy zdravotnícke služby a vzdelávanie vo svojej krajine.

V každej krajine si výskumníci Svetovej banky položili 3 otázky:

a) dnes narodené dieťa dosiahne vek, aby mohlo ísť do školy? 
b) aká bude doba jeho vzdelávania a aké budú jeho schopnosti?
c) či toto dieťa opustí školský systém v dobrom zdraví, pripravené pokračovať v štúdiách alebo vstupom na pracovný trh v dospelom veku?"
Napríklad skóre 0,70 znamená, že dnes narodené dieťa môže dúfať, ak dosiahne vek 18 rokov, v úroveň príjmov o 30% menej, než by mohlo dosiahnuť, keby získalo úplné školské vzdelanie a  prežilo v plnom zdraví, vysvetľuje Svetová banka.

Slovensku prisúdili nelichotivé skóre 0,69. Všetky okolité krajiny ho majú vyššie. I Chorvátsko, pobaltské krajiny a Rusko. Dokonca Česká republika ho má vyššie než Francúzsko (0,78 resp. 0,76).
Na 1. mieste sa umiestnil Singapúr (0,88) na druhom mieste Južná Kórea (0,84) a Japonsko (0,84). Na ďalších miestach Hong Kong (0,82) a Fínsko (0,81).
Podľa tohto hodnotenia bude naša mládež o 18 rokov zaostávať za svojimi rovesníkmi zo Strednej a západnej Európy. Bude to kvôli horšej zdravotnej starostlivosti a školskému vzdelávaniu v porovnaní s tu vyššie uvedenými krajinami.

čítať viac >>
Ing. Milan Kuruc: Na čo sú dobré mzdy v inzerátoch?

Ing. Milan Kuruc: Na čo sú dobré mzdy v inzerátoch?

     Pre zamestnanca nie je nič horšie ako hrať sa na obchodníka. To je úplne iná poloha. Ako zamestnanec mám nejaké zručnosti a v niečom sa vyznám.
Viem to robiť, chcem to robiť, vidím, že nejaká firma ma potrebuje, tak sa prihlásim a idem na pohovor. Tam chcem firme ukázať: pozrite, som na túto pozíciu vhodný, som zodpovedný, spoľahlivý, dokážem vám to počas skúšobnej doby, viem, že nechcete nekompetentného flákača, prosím, zoberte ma, prosím, zaplaťte ma, neoľutujete. Takto jednoducho by to mohlo fungovať. Ale nefunguje.
Vstupujú do toho hry a doťahovanie o plat. Záujem firmy nie je len nájsť dobrého, kvalitného a ideálne poslušného zamestnanca, chce zároveň nájsť človeka, od ktorého veľa dostane, ale málo mu za to dá. A to je naozaj niečo, ak firma nestráda a tie peniaze má, niečo veľmi neférové, neslušné a doslova primitívne. Sme na to už tak zvyknutí, že nám to príde ako výdobytok a prirodzená súčasť kapitalizmu, ktorú by sme mali oslavovať a vlastne sa tešiť z toho, keď sa nám podarí nenechať s nami vypiecť.
čítať viac >>
Ing. Jozef Majera: Nebude spokojných zamestnancov v korupčnej Slovenskej republike

Ing. Jozef Majera: Nebude spokojných zamestnancov v korupčnej Slovenskej republike

        Korupčným štátom je Slovenská republika už desiatky rokov. Je to aj pozostatok socializmu, kedy drvivá väčšina obyvateľov bola priateľská voči korupcii. A zo socializmu si tento charakter priateľskosti voči korupcii preniesla drvivá väčšina zo spomenutej drvivej väčšiny. Aktuálne sme teraz v situácii, že mojich vyše 90%, ale i vašich, spoluobčanov nie je v zásade proti korupcii. A od korupčnej Slovenskej republiky je už hmlistá pomyselná čiara, ktorá ho delí od mafiánskej Slovenskej republiky. Ak zoberieme do úvahy proti komu smerovali pátracie aktivity zavraždeného redaktora, tak nemôžeme očakávať vyšetrenie vraždy. A Slovensko ešte nie je pripravené na to, aby sa 90 % našich občanov priateľských voči korupcii, predsa len rozhodlo ísť do ulíc tak ako v Rumunsku. Môžem sa staviť s kýmkoľvek, že ani nový parlament a vláda zostavená z budúcich volieb neodhlasuje, aby boli vytvorené mimoriadne prokuratúry s nezávislou mocou s pridruženými policajnými oddielmi pre boj proti korupcii. 
čítať viac >>
Ľubo Nemeš: HRRRR na platy

Ľubo Nemeš: HRRRR na platy

- Dobrý deň, koľko stojí kilo zemiakov?
- Koľko by podľa vás malo stáť?
- He?
- No na koľko by ste vy ocenili kilo týchto zemiakov?
- Ja neviem, preto sa pýtam.
- Tak ale nejakú predstavu snáď máte, tak mi ju povedzte.
- Dobre, tak čo ja viem... 50 centov?
- Tak to by sme sa možno vedeli dohodnúť. Ale za vami sú ďalší zákazníci, tak dám vám vedieť.
- Čo? Takže mi nepredáte kilo zemiakov?
- Možno áno, veď hovorím, ozvem sa vám.

          Aký absurdný rozhovor, že? Ale takto nejako by to vyzeralo, keby v zelovoci predávali slovenskí personalisti. Na úplne štandardnom trhu, kde jedna strana poskytuje svoju prácu a čas a druhá jej za to dáva peniaze, prvý subjekt nemá šancu zistiť, koľko, pretože toto tajomstvo musí budúci motrok odhaliť sám v rámci prijímacieho procesu patetickým licitovaním a telepatickým hádaním otázky „A akú máte predstavu o plate?“

čítať viac >>
Ing. Jozef Majera: je v záujme Slovenska, aby bola víkendová práca v PSA alebo kto sa zastane pracujúcich v PSA Trnava ?

Ing. Jozef Majera: je v záujme Slovenska, aby bola víkendová práca v PSA alebo kto sa zastane pracujúcich v PSA Trnava ?

KOZ vyrátala, kedy by Slovensko mohlo dobehnúť európske štáty. „Pri súčasnom tempe približovania nikdy nedobehne Švajčiarsko. Nórsko by SR dobehla o 389 rokov. Keby sa zvýšili platy o 10 % v tomto momente, tak Nórsko dobehne SR o 211 rokov. Nemecko spolu s Rakúskom o 44 rokov (Aktuality.sk, 7.2.2017).

V súčasnosti prebieha v parlamente diskusia povoliť alebo nepovoliť pracovať v sobotu a nedeľu a v štátne sviatky a či majú byť obchody otvorené v nedeľu. Jedna z vládnych strán deklarovala,  “aby uživenie rodiny nedeľnou prácou na úkor času stráveného s rodinou nebolo jedinou možnosťou obyčajných ľudí” (Konzervatívny denník, 26.11.2016).

Naopak, projekt víkendovej práce v PSA zostal nepovšimnutý tak Úradom práce, odborármi ako i politickými stranami. Pritom tento program je určený pre najnižšie príjmové skupiny a pre rodiny s väčším počtom detí, ktorí nedokážu vyžiť z jedného platu.

Európa (Západná) ide pritom opačným smerom, znižuje počet týždenných hodín (v materskej krajine PSA je týždenný pracovný čas 35 hodín) alebo sa experimentuje so 6 hodinovým  pracovným časom (Švédsko) alebo zaručeným príjmom (Fínsko, kandidát ľavice za prezidenta vo Francúzsku).

Pozrime sa bližšie na uvedený návrh, ktorý PSA považuje za « atraktívny » (Pravda, 15.2.2017).

čítať viac >>
Martina Javůrková, MBA: Zverejniť výšku platu sa vyplatí

Martina Javůrková, MBA: Zverejniť výšku platu sa vyplatí

     Som zástancom otvorenej hry a všetkými desiatimi som za to, aby boli v inzerátoch zverejňované nielen popisy pracovného miesta, požiadavky na uchádzača a opis firmy, ale aj ponúkaný plat, teda platové rozmedzie. Moje prianie však nie je podstatné, rovnako ako nie je podstatné, že zverejňovanie platového rozmedzia je úspešnou praxou v mnohých krajinách. Na Slovensku podľa nedávno zverejneného prieskumu 60% firiem platy nezverejňuje a reálne číslo je zrejme oveľa vyššie. 

Už na mojom prvom pracovisku bol plat tajomstvom. Pracovala som v executive search spoločnosti a mantra znela, že kandidát, ktorého zaujíma len výška platu a ku zmene by ho motivovalo len jeho zvýšenie, nie je vhodný kandidát. Logikou za týmto výrokom malo byť to, že ak kandidáta motivuje len plat, môže sa stať, že o pol roka mu zavolá iný headhunter a jeho klient ponúkne nášmu kandidátovi ešte vyšší plat,on odíde, my budeme musieť zadarmo hľadať náhradu.
čítať viac >>
Ing. Jiří Landovský: Personalisté, nenechte se odradit náročností aktívního hledání kandidátů!

Ing. Jiří Landovský: Personalisté, nenechte se odradit náročností aktívního hledání kandidátů!

“Potřebujeme, aby nám přišlo více životopisů” bude asi nejčastější odpověď, kterou slýcháme od našich klientů na otázku, co by jim pomohlo v jejich hledání nových zaměstnanců. Tato, ač na první pohled celkem logická odpověď, paradoxně odkrývá jádro problému mnoha personalistů a recruitingu v České republice.
“Potřebujeme se naučit správně dělat sourcing” by byla odpověď, která by mě osobně potěšila nejvíce. Přechod mezi těmito dvěma “potřebami” by pro mě v první řadě znamenal, že personalista, který odpovídá, prodělal zásadní změnu myšlení nutnou k tomu, aby dnes mohl při hledání talentů na pracovním trhu uspět.
Jaký je v obou odpovědích rozdíl? 
čítať viac >>
Milan Kuruc: Koľko budem zarábať?

Milan Kuruc: Koľko budem zarábať?

Predsa dohodou. Koľko, prosím?  Dohodou. Dohodou. Dohodou. Tvoj plat bude dohodou.  ...................

         Keď už sa firmy tak strašne bránia, aby zverejnili tú najzákladnejšiu informáciu o pracovnom mieste, ktorá nás pri hľadaní práce všetkých zaujíma, a síce ponúkaný plat, potom namiesto slova dohodou by v pracovných inzerátoch mohlo pokojne stáť: almužna alebo žobračenka.
Alebo ešte výstižnejšie by bolo:
Ponúkaný plat: urážajúci.
Niekedy to nie je ani chyba personalistu – ten by ponúkaný plat možno aj rád zverejnil. Ale pokyn od vedenia firmy mu to nedovoľuje. Tento pokyn vydávajú tí istí ľudia, ktorých by pri hľadaní nového miesta tiež ako jedna z prvých vecí zaujímala odpoveď na otázku: „Koľko budem zarábať?“
čítať viac >>
Radovan Ihnát: Veľký pozor na vysielaných zamestnancov od júna 2016 / Be careful in respect of assignments after June 2016

Radovan Ihnát: Veľký pozor na vysielaných zamestnancov od júna 2016 / Be careful in respect of assignments after June 2016

A prečo budú podnikatelia sankcionovaní aj za nelegálne zamestnávanie u svojich dodávateľov / And why the entrepreneurs will be penalized also for the illegal employment of their service providers
Na aktuálnej schôdzi Národnej rady bol schválený nový zákon o cezhraničnej spolupráci pri vysielaní zamestnancov. V tichosti, bez publicity, bez akýchkoľvek pozmeňovacích návrhov. Veď "len" implementuje Smernicu EÚ [blog.etrend.sk/radovan-ihnat/sken-aj-eu-riesi-schrankove-firmy-a-subdodavatelov--eu-also-deals-with-letterbox-companies-and-subcontractors.html].
Ale POZOR. V júni 2016 môžu byť mnohí podnikatelia v šoku čo všetko im tento zákon prinesie. Tie zmeny môžu byť naozaj dramatické a vyjsť podnikateľov poriadne draho.

Ako vysielať zamestnanca do zahraničia …

čítať viac >>
Ondřej Havlíček: Životní cyklus Recruitera

Ondřej Havlíček: Životní cyklus Recruitera

Málokdo z kandidátů a mnohdy i klientů vlastně ví, jak takový správný recruiter vlastně vypadá. Soudí tedy většinou na základě své vlastní zkušenosti a ta je buď špatná, dobrá nebo žádná. Vede to ke zbytečné frustraci, příjemným překvapením a někdy i komickým situacím.
Pro lepší pochopení jsem si dovolil zpracovat menší vhled do světa, kde to může zkusit opravdu každý, ale uspěje jen mizivé procento. Ne nadarmo se říká, že v recruitmentu čas letí rychleji a roky zkušeností jsou více psí než lidské.
Sepsáno v jeden pátek, nadhled doporučen. 😉

1. Recruitment monkey
čítať viac >>
Bohdan Fedor: Velké agentury v propadlišti dějin - nastal čas freelancerů, malých šikovných agentur s čerstvými mozky nebo draftovaných talentů

Bohdan Fedor: Velké agentury v propadlišti dějin - nastal čas freelancerů, malých šikovných agentur s čerstvými mozky nebo draftovaných talentů

Slavné časy velkých agentur jsou dávno pryč. Kdo za to může? Fragmentace trhu, digitalizace, nová média? Ano, ale hlavně ony samy. Roztouženě očekávat, že v tendru vyberete známé jméno a na vaší značce bude denně do roztrhání těla makat cenami ověnčený tým kreativců, to je esence naivity. Takhle to už dávno nechodí. Realita je trochu jiná. Dostanete spíš studenta, který se v marketingu či PR teprve učí. Když budete mít štěstí, bude zapálený a nadaný. Potáhne to ale s dalšími pěti podobnými klienty, takže zase žádná velká sláva.
Každý se může adaptovat. Teď nastal čas freelancerů a malých šikovných agentur s čerstvými mozky nebo nadraftovaných talentů přímo in-house. Argumenty jsou jasné: cena, kvalita, profesionalita, přístup.
Velká jména jsou ve velkých agenturách často spojena jen s jejich direktory, nebo ani to ne. 
čítať viac >>
Matěj Matolín: Kto má rád personálni agentúry?

Matěj Matolín: Kto má rád personálni agentúry?

Co klientům nejvíc vadí na personálních agenturách? 
Nejsou nábor přes agenturu jen vyhozené peníze? Na koho si dát pozor, a kdo si naopak zaslouží pochvalu?
Než jsem se pustil do článku, poprosil jsem čtenáře blogu, ať se podělí o své zkušenosti s personálními agenturami. Sešlo se mi takové množství reakcí, že by to vydalo na několik článků.
Se stavem na trhu není spokojený snad nikdo: kvantita vítězící nad kvalitou, neprofesionalita, spamování uchazečů, předražené služby, posílání nerelevantních kandidátů, urvat fee za každou cenu, juniorní recruiteři, vlezlý business development…
čítať viac >>
Jan Tegze: Recruitment v ČR - Agentury (část 1)

Jan Tegze: Recruitment v ČR - Agentury (část 1)

V tomto článku zmiňuji některé z praktik personálních agentur. Naštěstí se jedná o praktiky jen malé skupiny agentur z celkového počtu působícího na českém trhu. Přesto i těchto pár agentur nebo spíše recruiterů vrhá špatné světlo na celý recruitment. Ve článku vyjadřuji názor jako soukromá osoba na základě praxe, nikoliv jako zástupce jakékoliv společnosti, agentury, či skupiny. Personální agentury jsou nedílnou součástí recruitmentu v České republice i jinde ve světě a bude tomu i tak v budoucnu. Věřím, že se situace na trhu bude rok co rok zlepšovat.

V recruitmentu se točí poměrně velké peníze. 
čítať viac >>
Radim Hasalík: Typologie českých zákazníků

Radim Hasalík: Typologie českých zákazníků

Na volné noze působím od roku 2007. Za tu dobu jsem se setkal s řadou typů zákazníků. Zkusil jsem jednotlivé typy klientů popsat. Třeba tím někomu ušetřím čas, nervy a peníze.

Neplatič
Neplatiče většinou poznáte podle toho, že na všechno strašně spěchá. Při jednání vám schválí cenu. Chce to mít co nejrychleji hotové. Po odevzdání práce se obvykle odmlčí. Případně zaplatí pouze zálohovou fakturu a opět se odmlčí. Zvláštním typem neplatiče je velká firma, která si z freelancera udělá banku. Používá vaší práci a dlužnou fakturu bere jako úvěr. 
čítať viac >>
Veľtrh pracovných príležitostí v Trnave

Veľtrh pracovných príležitostí v Trnave

Fotografie z veľtrhu sú zobrazené na: https://www.facebook.com/recruiteri.sk?ref=hl 

Návštevníci sa mohli zúčastniť viacerých sprievodných aktivít a zaujímavých prednášok zameraných na prípravu na pohovor, testovanie anglického jazyka, zažiť koučovací rozhovor, testovanie svojich komunikačných zručností a pod. Na tomto veľtrhu si mohli potenciálni zamestnanci vybrať z desiatok firiem a získať zaujímavú pracovnú ponuku.
čítať viac >>
Jozef Majera: Výhody vytvorenia profilu na špecializovaných pracovných portáloch

Jozef Majera: Výhody vytvorenia profilu na špecializovaných pracovných portáloch

Chcete hľadať prácu aktívne alebo pasívne? V drvivej väčšine nezamestnaný uchádzač (dostal výpoveď, rozhodol sa pre zmenu, ...) začne aktívne vyhľadávať prácu, ale to nie je určite najlepší spôsob. Ak začne sa uchádzať o zamestnanie v tzv. hluchom období a toto obdobie nemusí závisieť len od kalendára, ale aj od aktuálnej situácie zamestnanosti v danom odbore, môže prijať ponuku, ktorá mu celkom nebola po chuti, ale nedostatok financií, hlásenie sa na úrade práce, tlak rodiny a okolia spôsobili, že prijme prvú vhodnejšiu ponuku, ktorá sa ponúka. Profesia.sk či Kariéra.sk sú pravdepodobne prvými stránkami, ktoré každý nezamestnaný navštívi. Nachádza sa tu síce množstvo ponúk, nevýhodou pre vás je, že ju navštívi takmer každý a tým sa vaše šance znižujú.
Pri pasívnom hľadaní práce cez Internet nehľadáte vy, ale nechávate sa nájsť personalistami. Na špecializované pracovné portály uvediete svoje profesijné údaje vo forme životopisu. Svoje údaje potom sprístupníte personalistom.

čítať viac >>
Oldřich Navrátil: PROČ ODRAZUJI OD PRÁCE V MLM PRODEJI

Oldřich Navrátil: PROČ ODRAZUJI OD PRÁCE V MLM PRODEJI

Můj kamarád se rozhodl, že mu změní život cestování a práce v MLM MARKETINGU WORLD VENTURES. 
Ač znalý systémů MLM, šel jsem na prezentaci, kde byl se svým sponzorem.
Samozřejmě jsem nehledal žádný nový zázrak. Mají zajímavý produkt, příběh úspěchu, trávení volného času, změny životního stylu a řadu keců kolem. Když jsem mu popsal svůj pohled na věc, stejně nepřipustil jiný pohled.
A právě proto se chci podělit s ostatními o své zkušenosti s MLM, aniž bych bránil komukoliv ve štěstí. Naopak.
čítať viac >>
Michael Muselik: Internetový marketing komplexne a efektívne

Michael Muselik: Internetový marketing komplexne a efektívne

predchádzajúcom článku sme hovorili o význame SEO pre náš biznis. Dnes by som rád túto tematiku rozšíril o ďalšie možnosti a povieme si, čo znamená výraz inbound marketing. Tento pojem je známy už od roku 2008, výraznejší vzostup zaznamenal v posledných dvoch rokoch, kedy sa začal skloňovať a používať snáď vo všetkých pádoch.

čítať viac >>
Tomáš Tiefenbach: Podnikatelia: vstup zakázaný

Tomáš Tiefenbach: Podnikatelia: vstup zakázaný

Nie každému podnikateľovi sa podarí vybudovať úspešný a profitabilný biznis hneď po škole - na prvý krát - tak ako sa to podarilo Markovi Zuckerbergovi s Facebookom, Billovi Gatesovi s Microsoftom, alebo Larry Pagovi a Segejovi Brinovi s Google. Väčšine podnikateľov, ktorých poznám, sa to podarilo až na druhý, tretí, niekedy až štvrtý krát.

Moju prvú firmu – rodinná IT firma, ktorú som prevzal po otcovi - som viedol približne 1.5 roka. Bolo to v krízovom období 2008-2009, kedy existujúci zákazníci zatvárali svoje prevádzky a noví sa nechceli viazať na dlhšie obdobie, lebo ani sami nevedeli, čo s nimi bude o mesiac. Faktom je, že firma mala problémy už dávno pred tým - v čase krízy sa iba prejavili v plnej sile.

Po prevzatí firmy, som nevedel čo hasiť skôr: či zháňať úvery, doťahovať sa so zamestnancami, ktorí si chceli udržať platy z pred-krízových rokov, vytvárať nové produkty, hľadať nových zákazníkov, vyjednávať s veriteľmi, udržiavať vzťahy s existujúcimi zákazníkmi...

čítať viac >>
Martina Javůrková, MBA: Myšlienkové pasce a omyly, ktoré nám bránia povedať “nie”

Martina Javůrková, MBA: Myšlienkové pasce a omyly, ktoré nám bránia povedať “nie”

Takmer v každom pracovnom inzeráte sa medzi požiadavkami na uchádzača uvádza flexibilita. Táto požiadavka je už natoľko zaužívaná, že málokto sa ešte zamyslí nad pôvodným významom tohto slova, ktorého slovenský ekvivalent je pružnosť, prispôsobivosť.

Samozrejme, prispôsobivosť je nevyhnutná pre prežitie, to vedel už Charles Darwin, ktorý upozornil vo svojom slávnom Prirodzenom výbere, že prežijú najprispôsobivejší jedinci, ktorí sa dokážu pružne vysporiadať so zmenami podmienok.  Avšak, doba sa zmenila a otázkou prežitia už nie je schopnosť napríklad prestať loviť mamuty, ktoré vymreli a začať pestovať zemiaky, ktoré sme objavili, ale schopnosť prispôsobiť sa novému vedeniu, novým požiadavkám, novému klientovi, kolegom, naučiť sa pracovať s novým softvérom alebo sa presťahovať za prácou tam, kde je. Toto je jasné, kto chce prežiť na úrovni fyzickej, musí sa prispôsobiť trhu a ponúknuť takú službu, o ktorú má nieto taký záujem, že je ochotný za ňu platiť, bez ohľadu na to, či vzťah bude zamestnanecký alebo vzťah zákazník – dodávateľ.  

čítať viac >>
David Krajíček: Headhunteři jsou drazí a nevyplatí se nám!

David Krajíček: Headhunteři jsou drazí a nevyplatí se nám!

Většina HR manažerů a lidí pohybujících se v byznysu ví, že headhunting je většinou využíván pro obsazování pozic ve středním a vyšším managementu. Přesto jsou i ty zadávány  personálním  agenturám. Jedním z důvodů je, že v našem regionu nemá headhunting dlouhou tradici, bývá proto mylně chápán a zahrnován do kategorie personálních agentur.
Může se zdát, že rozdíl mezi personální agenturou a headhuntery je jen otázkou toho, jak se za službu platí. Zatímco perso-nální agentura má nárok na odměnu poté, co společnost zaměstná jí doporučeného kandidáta, headhunter dostává část po-platku před tím, než se začne vyhledáváním vhodných kandidátů zabývat.

OPRAVDU?

čítať viac >>
Dalibor Špok: Všichni jsme tak trochu instalatéři (Uvažujte o svém zaměstnání podobně jako o živnosti)

Dalibor Špok: Všichni jsme tak trochu instalatéři (Uvažujte o svém zaměstnání podobně jako o živnosti)

Dalibor Špok · · Psychologie povolání

Představte si, že u vás jednoho dne zazvoní instalatér. Bodrý chlapík, kterého jste si objednali na opravu kapajícího kohoutku. Usměvavý, sympaťák. Jste rádi, že přišel právě on. Dá se do práce a brzy váš problém vyřeší. Vy mu zaplatíte a řeknete děkuji.

A tehdy se to stane. Instalatér začne být nesvůj. Začne se ošívat.

Vy mu řeknete: “Mohu vám ještě nějak pomoci”. 
On na to: “Jsem instalatér, co mám dále udělat?” 
čítať viac >>
Benjamín Škreko: Agentúra Steblo

Benjamín Škreko: Agentúra Steblo

"A vedeli by ste aj zabiť?"

Stratil som dych. Ešteže vo dverách zavoňala sekretárka a káva. Akú som si dával u Thalmeinera za lepších čias. Cukornička, smotanka, keksík. Steblo sa vpil očami deve do zadku, cítila to, vedela to, usmiala sa to, miliónove ju preťahoval to, nech sa páči to a nehlučne zavrela za sebou dvere.
Mozog mi puchol ako vystriekaná montážna pena, na ktorej schnú žlté vredy.
To.
"Rozumeli ste otázke?" spýtal sa Steblo a rozhojdal sa v čiernom koženom kresle.

čítať viac >>

Slovenské národné stredisko pre ľudské práva o bossingu a mobbingu

Mobbing/ bossing na pracovisku
V poslednom období sa množí počet prípadov tzv. ,,šikany“ na pracovisku, označovanej aj ako ,,mobbing“, pokiaľ osoba, ktorá šikanuje a obeť tejto šikany sú v rámci pracovného zaradenia v rovnocennom postavení, alebo pojmom ,,bossing“, pokiaľ osoba, ktorá šikanuje, je nadriadená v rámci pracovného zaradenia obeti šikany. Nakoľko v práci človek trávi podstatnú časť svojho času, uspokojivé pracovné podmienky sú pre jeho psychickú pohodu veľmi dôležité a dokážu ovplyvniť aj jeho pracovný výkon a celkovú kvalitu života. Šikana na pracovisku je preto veľmi závažný problém, ktorý dokáže hlboko zasiahnuť ľudskú dôstojnosť človeka. Ide o tému diskutovanú v rôznych odboroch, právnych aj neprávnych. Otázka postihu za šikanózne konanie je veľmi problematická.
čítať viac >>
Petr Skondrojanis: Logo už není tak důležité! Vrací se spolupráce lidí s lidmi

Petr Skondrojanis: Logo už není tak důležité! Vrací se spolupráce lidí s lidmi

Dříve bylo běžné, že maso nám prodával pan Březina, pro chleba jsme chodili k Patočkům a naše auto spravoval pan Rozehnal, protože škodovkám rozuměl jak nikdo jiný (všechna jména jsou samozřejmě smyšlená). Jak čas plynul, začali jsme chodit pro maso, chleba i vajíčka do Alberta nebo ještě lépe do Globusu, protože tam mají maso o něco lepší, i když nevíme, odkud pochází, a auto si necháváme spravovat v „autorizovaném servisu,“ protože to je přece záruka kvality.

čítať viac >>
Jozef Majera: Recruiting a headhunting – jeho služby na slovenskom trhu

Jozef Majera: Recruiting a headhunting – jeho služby na slovenskom trhu

Prečo si recruting alebo headhunting dohodnúť a objednať prostredníctvom konkrétneho recruitera alebo headhuntera a nie všeobecne od personálnej agentúry?
Potrebujete kvalitné služby recruitera alebo headhuntera, aby ste našli správneho zamestnanca pre svoju spoločnosť ?
Ste na správnej webovej adrese.
Tu sa môžete rozhodnúť, či si vyhľadávanie budúceho vášho zamestnanca objednáte niekde, kde neviete ešte, kto bude pre Vás túto službu vykonávať, alebo si ju objednáte priamo u niekoho, kto ju bude aj pre Vás vykonávať.
To samozrejme nevylučuje, že nakoniec zmluva bude podpísaná predstaviteľom personálnej agentúry, ale vykonávať ju bude Vami vybraný recruiter alebo headhunter.

čítať viac >>
Jozef Majera: Recruiting alebo komisionálny predaj kandidátov ?

Jozef Majera: Recruiting alebo komisionálny predaj kandidátov ?

Na inom mieste vysvetľujem rozdiel medzi pojmami recruiting a headhunting.
Niektorí profesionáli, najmä v USA, ešte uvádzajú aj rozdiel medzi pojmami headhunting a executive search.
Ja by som si dovolil ešte zaviesť jeden pojem, ktorým by som presnejšie opísal zmenu, ktorá sa zreteľnejšie rozšírila po kríze od roku 2008.
Spôsob predstavovania kandidátov zamestnávateľovi by som nazval „komisionálny predaj kandidátov“.

čítať viac >>

Koľko venujú času životopisom kandidátov naši manažéri ĽZ ?

Podľa prieskumu personálnej agentúry Robert Half, ktorý sa uskutočnil s viac ako 2400 manažérmi v 13 krajinách, 73% recruiterov preskúma jeden životopis maximálne do 10 minút, aby si urobili prvý dojem.

čítať viac >>
Jozef Majera: Tajomstvá headhunterov

Jozef Majera: Tajomstvá headhunterov

Sú trochu považovaní za tajných agentov v recruitingu

Ako hľadajú ideálneho kandidáta?

Ak sa zamestnávatelia obrátia na headhuntera, nebýva to nevyhnutne kvôli tomu, že by potrebovali riaditeľa spoločnosti. Najčastejšie to býva, že hľadajú špecifický profil kandidáta s osobitnými profesionálnymi vlastnosťami.


čítať viac >>

Životopis a motivačný list 1

Niekoľko rád pri písaní CV a motivačného listu

1.   Dajte si záležať na príprave

Často počujete, že motivačný  list je k ničomu. Neverte tomu! Je určite potrebné vysvetliť budúcemu zamestnávateľovi, prečo práve Vás by mal prijať.
Motivačný list môže byť a veru aj býva určujúci pri výbere kandidátov.
Vžite sa do kože recruitera. Na čo sa zameria: vzdelanie, prax, jazyky,...?
Ak má poruke  viacero dobrých životopisov, čo rozhodne? Asi motivácia kandidáta zapadnúť bezproblémovo do súkolia podniku zamestnávateľa. A motiváciu vysvetlite len v motivačnom liste.

čítať viac >>

Životopis a motivačný list 2

DOPLNENIE predchádzajúceho článku: Niekoľko rád pri písaní CV a motivačného listu

Na základe ohlasov rád dopĺňam článok o motivačnom liste. Pre väčšinu kandidátov je napísanie motivačného listu prípadne emailu oveľa ťažšie než napísať životopis. Pri jeho písaní sa jedná o výpoveď kandidáta, ktorá je platná v daný deň pre konkrétneho zamestnávateľa.

čítať viac >>

Životopis a fotografia

Niekoľko rád pri pridávaní fotografie do vášho životopisu (CV)

Fotografia zverejnená v životopise, všetci to vieme, je veľmi diskriminujúca. Napriek tomu sa jej zverejnenie stáva normou (takmer platnou) v dokumentácii kandidáta.
Skúsim poskytnúť niekoľko rád, aby ste sa vyhli skrytým chybám.

čítať viac >>

Hľadali ste už zamestnanie cez Twiter?

140 znakov, aby ste zmenili svoju prácu? Je to možné: mikroblog Twitter si začína rozumieť s náborovými pracovníkmi a uchádzačmi o zamestnanie.

Niektorí sme ešte nestačili využívať profesionálne sociálne siete a už je tu jednoduchý, efektívny, doplnkový systém k týmto sieťam, ktorými sú napríklad LinkedIn, Xing, Viadeo.

čítať viac >>
3 apartmanyFrancuzstina.comHeadhunteri.sk