Načítavam...
PostavyPostavy 2

RECRUITERI.sk
Portál slovenských recruiterov

Nájdite si svojho headhuntera alebo recruitera

Pridať záznam

Vlož recruitera

Dátum

Dnes je Streda, 17.7.2024

Inzercia

prehľad školení OTIDEA


OTIDEA


Inžinier pre R&D centrum


Inžinier pre R&D centrum


Tirn Technology s.r.o.


Práca bazár


3apartmany: GOLEM v Tatranskej Štrbe a PIKK v historickej časti kúpeľov Trenčianske Teplice vedľa hotela Panorama a hotela Kristoff Plaza


Ing. Jozef Majera, headhunter
Facebook

recruiteri.sk

Ing. Jozef Majera: je v záujme Slovenska, aby bola víkendová práca v PSA alebo kto sa zastane pracujúcich v PSA Trnava ?

KOZ vyrátala, kedy by Slovensko mohlo dobehnúť európske štáty. „Pri súčasnom tempe približovania nikdy nedobehne Švajčiarsko. Nórsko by SR dobehla o 389 rokov. Keby sa zvýšili platy o 10 % v tomto momente, tak Nórsko dobehne SR o 211 rokov. Nemecko spolu s Rakúskom o 44 rokov (Aktuality.sk, 7.2.2017).

V súčasnosti prebieha v parlamente diskusia povoliť alebo nepovoliť pracovať v sobotu a nedeľu a v štátne sviatky a či majú byť obchody otvorené v nedeľu. Jedna z vládnych strán deklarovala,  “aby uživenie rodiny nedeľnou prácou na úkor času stráveného s rodinou nebolo jedinou možnosťou obyčajných ľudí” (Konzervatívny denník, 26.11.2016).

Naopak, projekt víkendovej práce v PSA zostal nepovšimnutý tak Úradom práce, odborármi ako i politickými stranami. Pritom tento program je určený pre najnižšie príjmové skupiny a pre rodiny s väčším počtom detí, ktorí nedokážu vyžiť z jedného platu.

Európa (Západná) ide pritom opačným smerom, znižuje počet týždenných hodín (v materskej krajine PSA je týždenný pracovný čas 35 hodín) alebo sa experimentuje so 6 hodinovým  pracovným časom (Švédsko) alebo zaručeným príjmom (Fínsko, kandidát ľavice za prezidenta vo Francúzsku).

Pozrime sa bližšie na uvedený návrh, ktorý PSA považuje za « atraktívny » (Pravda, 15.2.2017).

Pracovný režim počas víkendovej zmeny :

·         SOBOTA - od 6:00 do 16:15, NEDEĽA od 19:45 do 6:00 alebo *

·         SOBOTA – od 14:00 do 00:15, NEDEĽA od 19:45 do 6:00,

·         Výkon práce 9, 5 hodiny  + 45 minút neplatenej prestávky

·         MZDA v hrubom : 516-569 eur

*Projekt nespresňuje, či víkendoví zamestnanci budú za túto mzdu pracovať i v prípade, ak sobota a nedeľa padne na štátny sviatok.

Pri priemernom mesačnom počte pracovných hodín (173,92) a súčasnej hrubej mzdy operátora 1000 eur (Pravda, 15.2. 2017) je hodinová mzda operátora 5,75 eur/hodinu. Pre informáciu: mzda robotníka v závode PSA vo Francúzsku sa začína na hodnote 2000 eur mesačne t.j. 13,19 eur/hod (www.glassdoor.fr).

Pri 19 hodinách týždenne vo víkendovej zmene vychádza hodinová mzda 6,25 eur/hodinu. Ak zoberieme do úvahy, že pracovník vo víkendovej zmene musí byť v práci o 15 minút dlhšie pri každej pracovnej zmene, tak potom hodinová mzda sa zníži na 6,10 eur/hodinu.

Ak porovnáme tieto hodinové mzdy 5,75 eur versus 6,10 eur a zoberieme do úvahy, že títo pracovníci budú možno pracovať celé roky ako nočná zmena  (sobota od 14.00 do 00.15 a nedeľa od 19.45 do 06.00 hodiny), tak môžeme jednoznačne skonštatovať, že uvedený projekt PSA ide jednoznačne proti dikcii Zákonníka práce.  Dobré mravy nám hovoria, že práca cez noc sa hodnotí nočným príplatkom a práca v sobotu a nedeľu takisto príplatkom. Naši rodičia potom zbytočne bojovali pred takmer 50 rokmi, aby sobota bola voľná (« Dubčekova voľná sobota »).

I pobyt na pracovisku 10 a 1/4 hodiny je v protiklade s anglickým Factory and Workshop Act z roku 1878, ktorý zjednotil počet odpracovaných hodín denne na 9 a ½ hodiny  na pracovníkov vo všetkých oblastiach hospodárstva.

V každom prípade, zvýšenie mzdy ani nie 0,5 eur na hodinu (asi 8%) je v ostrom protiklade s vyhláseniami PSA: „Vďaka atraktívnemu víkendovému príplatku ponúka pri zhruba polovičnom fonde pracovného času možnosť zárobku zodpovedajúcemu 70 až 80 percent príjmu doteraz známej trojzmennej prevádzky“ (Pravda, 15.2.2017).

Ako je to vo Francúzsku s prácou cez víkend a v noci?

Práca cez víkend

Ak by nastala podobná situácia vo Francúzsku, tak nadčasové hodiny (určite by neprešiel takýto projekt práce cez víkend a ešte v noci), boli platené 25% príplatkom (zákon vo Francúzsku neurčuje percento príplatku, ale pohybuje sa na základe kolektívnych dohôd od 10% pre malé spoločnosti do 10 zamestnancov po 25% pre spoločnosti nad 100 zamestnancov).

V našom prípade 25% príplatok pre zamestnanca v SR by bol 1,44 eur, čím by hodinová mzda bola 7,49 eur (5,75 + 1,74).

Čo sa týka nedeľnej práce vo Francúzsku, tak Zákonník práce určuje, že v nedeľu má byť odpočinok „v záujme pracovníkov“ (článok L3132-3). Avšak výnimky existujú.

Francúzsky zamestnávateľ podobnú situáciu vo svojej domovskej krajine riešil k oveľa väčšej spokojnosti zamestnancov, v roku 2015 platil v závode PSA Moulhouse 24 hodín ako 35 hodín, t.j. o 46% percent viac (a nie o 8% ako v Trnave). Aj na tomto príklade zreteľne vidíme, že kde je slabá vláda a „žlté“ odbory, tak si zamestnávateľ diktuje podmienky, ktoré sú výsmechom pre slovenských pracovníkov.

Nočná práca

Nočná práca podľa francúzskych zákonov zodpovedá práci medzi 21.00 a 7.00 hodinou. 

Francúzsky zákon pozná tzv. nočného pracovníka (ktorý samozrejme požíva väčšie mzdové a sociálne výhody, záleží na kolektívnej dohode v odbore, ale príplatok je minimálne 10%) a tento štatút je priznaný takému pracovníkovi, ktorý:

- odpracuje najmenej dva krát za týždeň najmenej tri hodiny počas nočnej doby,

- alebo odpracuje 270 hodín v nočnej dobe počas 12 po sebe nasledujúcich mesiacov.

V tomto prípade by pracovník podľa víkendového projektu PSA v Trnave bol považovaný za nočného pracovníka podľa oboch predpokladov.

Záverom: 

PSA v Trnave informuje, že sa jej nedarí naplniť túto zmenu. Zároveň požiadalo Ministerstvo práce o súhlas zamestnať 500 pracovníkov zo Srbska a Ukrajiny. Nikto to neodsudzuje, nikto neprotestuje, ani „žlté“ odbory v PSA. Našim ľuďom sa od krízy dennodenne pripomínalo v médiách ako sa majú uskromniť, že je kríza, atď. Teraz, keď má možnosť „sociálne“ cítiaca „socialistická“ vláda a odbory vybojovať lepšie podmienky pre našich pracujúcich, tak sú ticho. V ktorom tisícročí to chceme dobehnúť (v mzde) západné krajiny?

Autor článku: Ing. Jozef Majera, headhunter, www.headhunteri.sk, www.recruiteri.sk 

 

 (2 komentáre)
Vstúpiť do diskusie


Hlavná stránka | Späť na Správy
3 apartmanyFrancuzstina.comHeadhunteri.sk